"Krátky príbeh o tom ako sa dá.."

Autor: Jakub Mitrík | 24.9.2015 o 0:03 | Karma článku: 4,43 | Prečítané:  698x

Keďže nadpis znie "krátky príbeh" na úvod začnem zoširoka a trošku negatívne.. Dúfam, že to čitateľa neodradí a že dočíta do konca príbehu.

Bol som len tichý pozorovateľ - lepšie povedané počúvateľ jednej udalosti, ktorú mi vyrozprávala  kamarátka. S ťažkým srdcom mi rozprávala ako je to u nás hrozné, že ľudia nič neurobia pre svoje okolie a ako to vonku v zahraničí krásne funguje. Ako sa tam ľudia spolu napríklad po omši stretnú, napečú koláče alebo prinesú výrobky, ktoré doma vlastnoručne vyrobili. Potom, že sa spolu rozprávajú, popredajú či povymieňajú si veci čo priniesli a v podstate o to ani nejde, ale že sa spolu stretnú. A u nás? Každý sa rozuteká a nič...

Tak mi napadlo, že je to s nami často takto:

"Sťažujeme sa, len zriedka oprávnene - zato sa vyhovárame sme leniví a čakáme.. Keď sa napokon dočkáme tak kritizujeme!"

Chvalabohu nie všetci :)

Jeden z mnohých pozitívnych príkladov:

Moja suseda Zuzka so svojím manželom Valterom usporiadali "kotlíkový festival". Nebolo to nič vážne, pár mladých nadšených ľudí z OZ "Športový klub Ferčekovce" si povedalo a možno si ani nepovedalo, skôr niečo urobilo. Deti na bicykloch poroznášali letáčiky, rozvešalo sa pár plagátov. Ľudia sa poprihlasovali a spoločne varili guláš. Na záver bolo vyhodnotenie kto vyhral, ale o to tu vôbec nešlo. Atmosféra bola úžasná, deťom ktoré sa nedržali iba pri mamine sa starali o program animátori. Všetci sme sa spolu výborne bavili a vytvorili nádhernú atmosféru - a nebolo treba chodiť ani do Rakúska, len miesto sťažovania sa niečo urobiť.

Samozrejme to nie je všetko také jednoduché a ľudí čo to organizovali to stálo veľa energie - určite viac ako by ich stálo rozprávať o tom ako veci nefungujú. Ale vidíme ako môžu dva približne rovnako dlhé príbehy skončiť. 

Prvý: kopa rečí, negatívny postoj, "ušetrená" energia a žiadny výsledok...

Druhý: reálne činy - určite s debatou ako.., pozitívny postoj, vynaložená energia a úžasný výsledok!

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Myslím, že nie je ťažké uhádnuť, ktorý z týchto dvoch príbehov má naozaj zmysel a že to závisí len od nás čo všetko sa dá alebo nedá. Kritik možno namietne, že sú to frázy. Áno sú, ale funkčné. Možno ich vyslovovať alebo uskutočňovať a rozdiel je obrovský, stačí si raz vyskúšať :)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.

PLUS

Európa sa hýbe smerom, akým chce Merkelová

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.


Už ste čítali?