reklama

Keď mlčať je nezodpovedné a nie zlato...

Veľa cestujem po Európe autom. Keď prechádzam Českú republiku tak vždy rád počúvam rádio Vltava. Posledne som zachytil záver jednej relácie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Bol to text napísaný istým hercom v sedemdesiatych rokoch minulého storočia a hovoril o zodpovednosti ľudí za to čo robia. Keďže to bol herec, umelec, na konci poukázal na to, akú veľkú zodpovednosť za svoje konanie nesú umelci. Je to tým, že naše diela a činy sa prezentujú ľuďom a tým ich priamo ovplyvňujú. Upozorňoval na to ako zodpovedne k tomu treba pristupovať a myslieť v širších kontextoch.

Prečo tento úvod? Možno sa bude zdať, že dávam do súvisu veci, ktoré nemajú nič spoločné.

Dá sa o nich veľa diskutovať. Chcem však poukázať na to ako je dôležité, povedať svoj názor nahlas aj keď sa nezhoduje s väčšinovým alebo by sa niekomu mohol nepáčiť.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V poslednej dobe ma zarazili dve udalosti:

Hudobníci

Keď som verejne vyhlásil, že si myslím, že úloha prvého huslistu v Slovenskej filharmónii spočíva vo viac ako len v podnecovaní komerčného programu, plnej sále a v prvolplánovom predvádzaní sa, prekvapili prekvapili ma reakcie okolia.

Reakcie zúčastnených umelcov, že v žiadnom prípade nerobili showbiznis som čakal, i keď proti showbiznisu na správnom mieste nič nemám. Trochu ma zarazilo ma ticho slovenských hudobných autorít - máme vôbec nejaké? Najviac ma však mrzeli odporúčania mojich dobrých kamarátov a tie boli napríklad:

„Tvoj názor nikoho nezaujíma, načo ho verejne prezentuješ?“

SkryťVypnúť reklamu
reklama

„Prečo si robíš nepriateľov? Mal by si myslieť aj na ľudí v tvojom okolí.“

„Máš pravdu, ale je to jedno... i keď s tebou mnohí súhlasia...ale je to jedno“

Jedno to nie je, mnohí súhlasia a mlčia. Vyššie uvedené citáty povedali ľudia, ktorí reálne robia hodnotné veci a to je správne, ale mlčať a myslieť si, že je jedno čo si myslím, správne nie je – už len z princípu slobody. Treba pracovať, ale aj hovoriť, keď mám na niečo iný názor a myslím si, že niečo nie je správne.

Vedci

Vypočul som si reláciu Pod lampou zo 16.12.2017 https://www.tyzden.sk/podlampou/44775/pod-lampou-ako-zachranit-nasu-buducnost/

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Diskutujú v nej vedci, z ktorých dvaja sa zo zahraničia vrátili na Slovensko. Pavol Čekan (biotechnológ) sa vrátil z USA a tiež žiadal o Eurofondy. Tie dopadli za ministra Plavčana neslávne a veľkým škandálom. Nebudem zachádzať do podrobností debaty, ktorú sa oplatí vypočuť si. Zarazila ma tam však jedna časť, ktorá je analogická s umelcami.

Veľmi veľa poctivých a dobrých vedcov žiadalo o tieto fondy, medzi nimi aj pán Čekan. Po prepuknutí škandálu a ich zastavení sa však okrem rektorov, ktorí nakoniec nič nedostali, neozval proti, okrem pána Čekana a asi dvoch ľudí skoro nikto.

Skoro nikto zo všetkých tých poctivých, pracovitých ľudí. Argumenty boli veľmi podobné ako u hudobníkov. Ľudí čo sa ozvali sa svojimi radami, tí mlčanliví, snažili utíšiť. Netreba vyskakovať; kritizovať vie každý a podobne...

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Záver

Umelcov aj vedcov si veľmi vážim. Považujem ich prácu za nesmierne dôležitú. Vyžaduje si veľa práce, obetí, rozmýšľania, ale aj reálnej praktickej činnosti. Mali by sme zodpovedne pristupovať k tomu čo robíme a reálne to aj robiť, myslieť nie len tu a teraz, ale v širších kontextoch.

Čo je však veľmi dôležité, mali by sme sa slobodne a otvorene vyjadrovať ak s niečím nesúhlasíme alebo sa deje niečo nekalé, nemusí to hneď končiť ostentatívnymi pochodmi, niekedy stačí naozaj len vysloviť nahlas svoj názor. To, že také vyjadrenie môže naraziť na odpor, je skvelá príležitosť na diskusiu, preverovania názorov a postojov, čo je tiež nesmierne dôležité.

A v neposlednom rade vytvára atmosféru kritickej spoločnosti, kde nie je jedno čo si kto robí.

PS: Jeden známy z bankového sektora mi hovoril s akým neduhom sa v debatách často stretáva. Je to neschopnosť prijať racionálne a pokojne názor, ktorý je opačný. Výsledkom je chápanie opačného názoru ako osobný útok a často sa rozumie ako prejav skoro až nenávisti (u hudobníkov stojí za zmienku neschopnosť prijať negatívnu kritiku a tak na Slovensku ani žiadna, v rámci zachovania „dobrých vzťahov“, skoro neexistuje). Pritom má len niekto iný názor a vedieť to je obohacujúce, lebo nás chráni pred upadnutím do samoľúbosti.

Jakub Mitrík

Jakub Mitrík

Bloger 
  • Počet článkov:  4
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som žiak čo sa rád učí od dobrého učiteľa. Som hudobník čo sa snaží hrať dobrú hudbu ako najlepšie vie. Rád čítam a zamýšľam sa nad vecami - preto to bude raz jednom inokedy zas o inom. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu